tabela vergisi

Kategori: Bilgi Bankası | 0

Tabela Vergisi

Tabela vergisi, belediyelerin önemli gelir kalemleri arasında yer alır. Bu vergi 2464 Belediye Gelirleri Kanunu 12. Maddesine göre düzenlenir ve belediye sınırları içerisinde bulunan her türlü ilan tabelaları ve reklam sorumluluğu ile kontrolü kapsamında alınan ücretlerdir. Tabela vergisi içeren yönetmelikle beraber reklam içeriği taşıyan tabelaların hem kontrolünü sağlamak hem görüntü kirliliğinin önüne geçmek hem de bilgilendirme ile sıkıntılar azami düzeye indirgenmek istenmektedir.

 

Tabela vergisi kullandığınız ilanın boyutuna, yapısına göre farklı kriterler ölçüsünde değişmektedir. Bu ücretler her yıl için farklılık göstermektedir. Eğer bir işyeriniz var ve işyeriniz için tabela, afiş, broşür vb. bir reklam çalışması gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka belediyenin sizin için belirlediği vergiyi ödemek zorundasınız. Eğer ödemezseniz bunun size daha yüklü bir cezai işlemi olacaktır.

Dikkate alınmalı

Belediye sizden tabela vergisi almak için bazı belge ve evrakları getirmenizi isteyecektir. Öncelikle yeni bir tabela asıyorsanız bunu faturalandırmanız gerekecektir. İlan ve reklam vergisi beyannamesi hazırlamalısınız. Beyanname hazırlamak için ise ilk olarak ilanınızın yahut tabelanızın cinsini belirlemeniz gerekecek. Yukarıda da belirttiğimiz gibi her tabelanın farklı vergi yükümlülükleri bulunmaktadır. Tabelanın ışıksız, ışıklı ya da bezli olması sonucunda oluşacak birim fiyat belediyenin gelir şeflikleri tarafından belirlenmektedir. Bu birim tabelanın önce metrekare cinsini hesaplar ve buna göre ücret beyanı çıkarır. Bu işlemden sonra iş yeri sahibine tahakkuk fişi keser ve bu fişle ilgili yerlerden rahatça ödemesi sağlanır. Asılmadan önce de belediyeye başvurulabilir. Lakin daha önceden beyanda bulunarak ödemesini gerçekleştirdiyse her yılın ocak ayında beyanname kendisine takdim edilir. Belediyenin önemli bir gelir girdisinden biri olması ve eşitlik ilkesinden taviz vermemek için belediyeler bu işi sıkı tutmaktadır. O yüzden iş yeri sahiplerinin bu konuyu dikkate almaları gerekir.