Tabela Tasarımları | 6 Çarpıcı Tabela Tasarım Örneği

Kategori: Bilgi Bankası | 0

Tabela tasarımları işletmelerin marka tanıtımı için oldukça önemlidir. Hizmet sektörlerine göre firmaların tabela tasarım şekilleri de değişmektedir.

Tabela, firmaların doğru imaj yaratması ve müşterilerine istedikleri mesajı vermesi için son derece önemlidir. Değişen ve gelişen reklam sektörü beraberinde tabelacılık hizmetini de dönüştürdü. Bununla birlikte sektörlere göre doğru tabela seçimi yapmak ise daha çok önem kazanmaya başladı. Peki, tabelalar nasıl tasarlanmalı?

Tabela Tasarımı Nasıl Yapılır?

Tabelalar, sektörlere göre farklı şekillerde tasarlanmaktadır. Bu nedenle öncelikle tabelası tasarlanacak olan firmanın hizmet sektörünü dikkate almak gerekir. Her sektörün müşteri kitlesi farklıdır. Buna bağlı olarak müşteri yönelimlerini dikkate alarak tasarlanan tabelalar firmanın dikkat çekmesini sağlar.

Tabela, firmanın görsel dili konumundadır. Yani ilk bakışta firma ile ilgili genel bilgi edinilmesini sağlayan temel unsurdur. Tabela, işletmelerin tasarım konseptiyle uyumlu olduğu taktirde güven verir.

Tabela Tasarım Örnekleri Neler?

Günümüzde tabela sektörü hızlı bir şekilde gelişim göstermeye devam ediyor. Malzeme seçeneklerinin fazla olması ve teknolojinin sağladığı imkânlar her türde tabelanın kolayca tasarlanmasına olanak tanıyor. Ancak tabela çeşitlerinin fazla olması birçok kez doğru tabela seçimini yapmayı zorlaştırmaktadır. Bu nedenle alanında uzman reklamcılarla çalışmak faydalı olacaktır.

Profesyonel reklamcılarla çalıştığınızda trend tabela modelleri ile tanışma ihtimaliniz daha yüksektir. İşletmelerin doğru tabelayı seçmesi için ilham alabileceği pek çok tabela örneği vardır.

1- Dükkân Tabela Tasarımları

Dükkân işletmecileri için kalite ve tasarımın ön planda olduğu tabelalar tercih etmek önemlidir. İç veya dış mekâna göre tabela seçimi yapılmalıdır. Tabela mekânın dışında kullanılacaksa görünür olması önemlidir. Dışarda kullanılacak tabelanın renk ve boyut olarak görünür olmasına dikkat edilmelidir.

Dükkân, dar bir sokakta yer alıyorsa yan tabela kullanılması daha doğru olacaktır. Çünkü böyle bir yerde tabelanın karşıdan görünme ihtimali çok düşüktür. Tabelanın LED ışıklarla desteklenmesi de daha fazla ilgi çekmesini sağlar.

2- Ofis Tabela Tasarımları

Ofis tabelaları iç mekânda kullanıldığından dekoratif ve şık bir şekilde tasarlanmalıdırlar. Bu tabelalar yalnızca dışardan gelen müşteriler için değil, ofis çalışanları için de oldukça önemlidir. Göze hitap eden tabelalar ofis çalışanlarının kendilerini kaliteli bir ortamda hissetmelerini sağlar.

Ofisin hizmet alanına göre tasarlanan tabelalar, iç mekânın dekorasyon stili ile uyumlu olmalıdır. Bir mimarlık ofisi için kullanılacak tabela özgün ve şık tasarımı ile dikkat çekerken, hukuk bürosunda kullanılacak tabelalarda daha resmi tasarımlar tercih edilebilir.

3- Cafe Tabela Tasarımları

Kafeler, müşteri potansiyeli yüksek olan işletmelerdir. Kafe veya kafe bar için kullanılacak tabelalar birbirinden farklı olmaktadır. Kafe tabelası tasarımları genellikle gösterişli ve ilgi çekici olmalıdır. Müşterileri cezbeden tabelalar işletmenin müşteri sirkülasyonunu arttıracaktır.

Kafenin konseptine uygun tabela seçimi, işletmenin kimliğini yansıtmak ve bilinirliğini arttırmak için son derece önemlidir. Otantik konseptli bir kafede ahşap tabelalar daha çok tercih edilirken, lüks restoranlarda ışıklı ve gösterişli tabela kullanımı daha uygun olacaktır.

4- Totem Tabela Tasarımları

Totem tabela kullanım alanı itibariyle büyük ve fark edilebilir olmalıdır. Genellikle şehirlerarası yollarda, caddelerde ve geniş arazilerde kullanılan totem tabelalar yönlendirme amacıyla kullanılır.

Totem tabelaların tasarımında grafik tasarımlar ve görsel ögeler ön planda olur. İlgi çekici yazılar ve mesafe ile doru orantılı boyutlarda tasarım yapılır. Totem tabelaların tasarımında kullanılacak yazılar uzak mesafeden fark edilebilir ve okunabilir nitelikte olması önemlidir.

5- 3D Tabela Tasarımı

Tabela reklam sektörünün en büyük yeniliklerinden biri olan 3D tabelalar modern firmaların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Dış cephe ve iç mekânlarda kullanılan 3D tabela modelleri etkileyici görüntüsüyle müşterilerin ilgi odağı oluyor. Farklı çizim programları aracılığıyla tasarlanan 3D tabelalar birbirinden şık tasarımlarıyla işletmelere pek çok seçenek sunuyor.

3D tabela tasarımları renk ve dizayn açısından özgün bir tasarıma sahiptir. Gölgelendirmelerle derinlik hissi verilen 3D tabela modelleri ışıklandırıldığında bambaşka bir görünüm kazanır.

6- Hazır Tabela Tasarımı

Tabelalar özel olarak tasarlanabildiği gibi hazır tabela modelleri de mevcuttur. Profesyonel tabelacıların şablon olarak sunduğu hazır tabelalar firmaların kimliğine göre hazırlanmaktadır. Acil durumlarda hazır tabela modelleri vakit kaybetmenizi önler.

Hazır tabelalar; pleksi, kutu harf, alüminyum, ahşap ve daha pek çok malzemeden üretilirler. İşletmeler kendilerine uygun malzemeyi ve tabela boyutunu belirterek istedikleri tabelalara kolayca erişebilmektedir.

Tabela Tasarım Fiyatları Ne Kadar?

Tabelaların tasarım fiyatını etkileyen belli başlı unsurlar bulunmaktadır. Bunların başında malzeme türü, malzeme kalitesi ve tabela boyutu gelmektedir. Tabelaların tasarım fiyatı sektörlere ve firmaların ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. Özel tasarım tabelalar çok uğraş gerektirdiğinden fiyatları hazır tabela modellerine göre daha yüksek olmaktadır. Tabelaların tasarım fiyatı tabelacıların uzmanlık seviyesine göre de farklılaşmaktadır.