Folyo Baskı Uygulama | 4 Adımda Folyo Baskı Nedir?

Kategori: Bilgi Bankası | 0

Folyo baskı kullanım alanı oldukça geniş olan modern bir reklam ürünüdür. Reklam sektöründe sıkça karşımıza çıkan folyo ile ilgili merak edilen her şey!

Genellikle dijital baskı işlerinde kullanılan folyo, PVC malzemeden türendendir. Arkası yapışkanlı olduğundan uygulaması oldukça kolaydır. Sık sık değiştirilmesi gereken afiş veya reklam tabelaları için mükemmel bir üründür.

Üzerine yazı ve görsel işlemlerin rahatça yapılabiliyor olması, folyonun öne çıkan özelliklerindendir. Mağazaların tanıtım reklamları ve indirim haberleri genellikle bu malzemeden tasarlanır. Reklam asarımı için sınırsız bir alan tanıyan folyo parlak bir görüntüye sahiptir. Renk ve çeşitlilik açısından zengin olması sıkça tercih edilmesinin temel nedenlerindendir.

Folyo Baskı Nerelerde Kullanılır?

Reklam sektöründe normal veya dijital folyo kullanılmaktadır. Normal folyo tabela ve vitrinlerde kullanılırken, dijital baskı için şeffaf folyo tercih edilir. Folyo baskı hem iç hem de dış mekânlarda kullanılmaktadır.

İç mekânda kullanılacak folyonun insan sağlığına zarar vermemesi oldukça önemlidir. Çünkü iç mekânlarda insan sirkülasyonu vardır. İçerde kullanılan folyo reklam malzemelerine su değdirilmemesine dikkat etmek gerekir.

Folyo Baskı Uygulama | 4 Adımda Folyo Baskı Nedir?
Folyo Baskı Uygulama | 4 Adımda Folyo Baskı Nedir?

Dış mekânda kullanılacak folyo malzemenin olumsuz hava koşullarına dayanıklı olması beklenir. Folyonun daha dayanıklı olması için solvent bazlı boyalar kullanılmaktadır. Bu boyama uygulaması her yüzeye kolayca yapılabilmektedir.

Dekoratif ve şık reklam tanıtımları için öne çıkan malzeme buzlu cam folyosudur. Bu reklam ürünü göze hitap eden tanıtımlar yapmak isteyen firmalar için vazgeçilmezdir.

Folyo Baskı Nasıl Yapılır?

Folyo baskılar hem dekoratif hem de reklam amacıyla kullanılır. Bu doğrultuda müşteri kitlesini harekete geçirecek ve arttıracak tasarımlar yapılır. Folyo malzemenin uygulanma şekli baskı türüne göre değişmektedir. Laminasyonlu folyo, cast folyo ve yapışkanlı folyo olmak üzere farklı uygulama biçimleri vardır.

Yapışkanlı folyolar, dijital baskı kullanılarak ters baskı şeklinde yapılır. Ardından istenilen yere içerden yapıştırılır. Folyo yapıştırılırken zeminin pürüzsüz olması son derece önemlidir. Çünkü malzeme doğru şekilde yapıştırılmadığında kötü bir görünüm oluşur.

Cast folyo, çok girintili ve çıkıntılı olan yerlerde uygulanır.  Sıcak hava uygulamasıyla baskı işlemi gerçekleştirilir. Daha çok araç kaplaması olarak tercih edilen cast folyo araç yüzeyine uygulanır. Folyonun ütüne özel laminasyon atılarak daha uzun ömürlü olması sağlanır.

Dijital Folyo Baskı Makinesi ile Neler Yapılır?

Dijital baskı makinesi, bilgisayar ortamında yapılan tasarımların basılması için kullanılır. Reklam sektöründe dijital baskı makinelerinin özel bir yeri vardır. Bu makinelerle farkı boyutlarda reklam ve tanıtın ürünleri üretmek mümkündür. Dijital baskı makineleri tekstil sektöründe de kullanılmaktadır.

Dijital baskı makinesi afiş hazırlama, reklam, tabela çalışmaları, davetiyeler, dergi basımı, kitap basımı gibi pek çok alanda kullanılıyor. Firmaların güçlü bir reklam aracı olan dijital folyo baskı kolay uygulandığından işletmelerin yalan reklamları örtmesi için etkili ürünlerdir.

Dijital baskı makineleri dış cephe kaplamalarında da kullanılmaktadır. Gelir elde etmek için reklam amaçlı kullanılan baskılar aynı zamanda işletmelerin kendi reklamını yapmak için giydirme cephe olarak kullandıkları ünlerdir.

Folyo Baskı Kullanmanın Avantajları Neler?

Folyo baskı teknolojik gelişmelerle beraber reklam sektörüne girmiş bir tanıtım ürünüdür. Çok işlem gerektirmeyen bir ürün yöntem olan dijital baskı bu yönüyle tercih konusu olmaktadır. Firmaların etkili bir reklam sunumu yapmasını sağlayan bu yöntem birçok alternatif sunmaktadır.

İç ve dış mekânlarda dilediğiniz reklam tasarımlarını kolayca hayata geçirmeniz için dijital baskı vazgeçilmezdir. Dijital baskı ürünleri bulunduğunuz ortama hoş bir görünüm kazandırmanızı sağlar. Yalnız tanıtım aracı olarak değil, dekoratif ürün olarak da oldukça etkilidirler.

Dijital baskı reklamları için estetik ve göze hitap eden bir tasarım oluşturmak yeterlidir. Dijital baskı ürünleri firmanızın görünürlüğünü arttırır ve müşteri kitlesini artırır. İstediğiniz boyuta ve özelliklerde dijital baskı tasarımları yapmak mümkündür. Ancak kaliteli bir çalışma için güvenilir reklam firmalarından destek almanız gerekmektedir.

Folyo Baskı Fiyatları Ne Kadar?

Baskı fiyatları diğer reklam ürünlerine göre daha uygundur. Folyo baskı m2 fiyatı üzerinden hesaplanmaktadır. Baskıda kullanılan malzemelerin türü ve kalitesi fiyat üzerinde etkili olmaktadır. Folyolar hazır halde bulunabildiği özel tasarım baskılar da söz konusudur.

Özel tasarımlar daha fazla uğraş gerektirdiğinden fiyatları artmaktadır. Baskı fiyatını belirleyen faktörlerden biri de kullanılan malzemenin kalitesi ve uygulanan işlemlerdir.