Hastane tabelası yönetmeliğe uygun bir şekilde yapılmış olması gereken, bununla beraber de dikkat çekici olması gereken tabela türüdür.

Hastane tabelası, elli bir standartlarda bulunması gereken ve bu standartlar çerçevesinde hazırlanmış olan tabelalardır. Bu tabelaların özelliği ilk olarak kurumsallık üzerinden yola çıkılmış olması görülmektedir. Bunun yanı sıra kendinin belli edici şekilde tasarlanmış olması bir hastanenin tabelası için belirlenmiş olan özelliklerdendir.

Hastane için yapılan tabelalar hemen hemen her hastanede yer alan bir unsurdur. Birçok hastanenin büyük ve dikkat çekici tabelalar bulundurduğu görülmektedir. Bu tabelaların farklı birçok yerde bulunur.

Bunlardan birisi çatı tabelaları olarak bilinir. Çatı tabelaları yüksekte olması nedeni ile daha büyük ve daha dikkat çekici olmalıdır. Bunun yanı sıra iç ve dış mekan yönlendirmeleri, kapı tabelaları gibi hastane içerisi ve dışarısında yer alacak birçok tabela türü bulunur.

Hastane Tabelası Yönetmeliğine En Uygun Tabelalara Sahip Olun…

Hastane tabelası ve aynı zamanda eczane tabelaları belli bir standart ile yapılması gerekir. Bu standart hastanenin kurumsal bir yapıda gözükmesini sağlar. Bununla beraber bakıldığı an oranın bir hastane olduğunun anlaşılması için büyük önem taşır.

Hastane yönetmeliği yerine getirilebilmesi için hastane için tercih edilecek olan tabela çatı katında bulunuyor olması gerekir. Bu durum acil durumlarda o yerde hastane olduğunu göstermiş olacaktır. Hastane için tercih edilecek olan tabela dikkat çekici ve bilgi verici olmalıdır.

Hastane tabela yönetmeliği için uygun olan tabelanın içten aydınlatmalı ve yalnızca kurumun ismini içeren bir tabela olması gerekir. Bu sayede gece ve gündüz uzaktan görülebilecek şekilde olması sağlanmış olur.

Hastane Tabelası Yönetmeliği Nedir?

Hastane tabelaları için en uygun özelliklere sahip tabelalar Tabipler Birliği Tabela Yönetmeliği’ne uygun olan tabelalardır. Yönetmeliğe uygun olan tabelalar binanın çatısında gece ve gündüz uzaktan fark edilecek şekilde olmalıdır. Tabela teknik şartnamesi adı da verilen bu yönetmeliğe göre 24 saat hizmet veren sağlık kuruluşları tabela koyabilirler.

Tabelaların acil durumlarda fark edilebilecek olması adına, ışıklandırması ve okunacak şekilde yazılmış olması gerekir. Tabela içerisinde yalnızca sağlık kuruluşunun adı yazacak ve yapılan aydınlatma yalnızca içeriden yapılması gerekir.

Hastane Tabela Tercih Edilirken Bilinmesi Gerekenler

Hastane tabelası tercih edilirken dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunur. Bunlardan en önemlisi yazıların uzaktan okunabiliyor olmasıdır. Dikkat çekici olabilmesi adına ışıklandırmalar kullanılabilir. Bir hastanenin tabelası dikkat çekici olmalıdır ki gece gündüz fark edilebilsin.

Tabela yapımında kullanılacak olan malzemelerin dayanıklı olması gerekir. Yönetmeliğe uygun olan tabelalar çatı katına asılacağından bu bölgede olacak herhangi bir sorunu dayanıklı olması gerekir.

Hastane içi ve hastane yönlendirmeleri için kullanılan tabelalarda okunabilir yazılar tercih edilmelidir. Teknik olarak uygun olan tabelaların tercih edilmesi hastane ve hastane yönetimi için büyük önem arz eder.

Hastane Tabela Fiyatlandırmaları

Hastane tabelası fiyatlandırmaları birçok unsura göre değişiklik gösterir. Tabelada kullanılacak olan malzemeler tercihe bağlı olarak ışıklandırma ve tabela ölçüsü fiyatlandırmayı etkiler. Bir hastane tabelasının görünebilir ve dikkat çekici olması büyük önem arz eder. Bu nedenle yapılacak olan tabelalar büyük ölçülerde olması gerekir.

Tabelaların büyük olması ve sağlık kuruluşu isminin uzun olması fiyatlandırmanın artmasına sebep olacaktır. Tabela tasarımını ve yapımını üstlenecek olan firmaya göre fiyatlandırma değişiklik gösterir.

Sağlık kuruluşu ismi kısa olduğunda fiyatlandırma daha ucuz olacaktır. Ancak uzun bir isme sahip olan sağlık kuruluşunda fiyatlandırma kısa olana göre daha pahalı olacaktır.

Hastane tabela fiyatlarının öğrenilebilmesi için firmalar ile iletişime geçip en uygun olan firma tercih edilmelidir.