Ahşap Tabela Nedir? 4 Başlıkta En Popüler Ahşap Tabelalar

Kategori: Bilgi Bankası | 0

Ahşap tabela, reklam sektöründe kullanılan en eski tabela çeşidi olarak hala çok ilgi görüyor. İşte, ahşap tabelalar ile ilgili bilmeniz gereken her şey!

Tabelalar, firma ve işletmelerin reklamını yapmak ve imaj tanıtımı gerçekleştirmek için kullandıkları bir araçtır. Teknolojik gelişmelerden önce çoğunlukla ahşap malzemeden üretilen tabelalar, günümüzde çok farklı materyallerden üretilebiliyor. Ancak ahşap, şık görüntüsü ile reklam sektöründe hala özel bir yere sahiptir. Ahşap malzemeden üretilen tabela modelleri birçok yerde kullanıma uygundur.

 Ahşap Tabelalar ve Kullanım Alanları | En Çok Tercih Edilen Ahşap Tabela Modelleri

Tabelacıların modası geçmeyen tasarım malzemesi ahşaptır. Ahşap, işlenmesi ve boyanması kolay bir malzeme olduğundan istenilen şekilde ve büyüklükte tasarlanabilmektedir. Dolayısıyla farklı sektörler için ahşaptan üretilen geniş yelpazeli tabela seçenekleri bulunmaktadır.

Ahşap malzemeden üretilen tabelalar küçük dokunuşlarla estetik bir görünüme kavuşmaktadır. Kafeterya, hastane, eczane, dükkân gibi pek çok yerde ahşaptan yapılmış tabelalar görmek mümkündür. Özellikle ahşap malzeme konseptinin hakim olduğu yerlerde kullanılan bu tabelalar mekânda bütünlük algısı yaratır.

1. Dekoratif Ahşap Tabela

Ahşabın dekoratif işlemelerle süslenmesi ile elde edilen tabelalar ofislerde kişiye özel tabela tasarımı olarak tercih edilir. Ayrıca doğrudan ofis tanıtımı için kullanılması da mümkündür. Bu tabela modelleri göze hitap eden görüntüsüyle dikkat çeker. İstenilen her tarzda üretilmektedir.

Dekoratif ahşap, tabela yapımında özgün tasarımlar oluşturmak için idealdir. Kimliğini ve kişisel zevkini ortaya koymak isteyen ofis çalışanları için ahşaptan tabela yapıldığında reklamcılardan özel talepte bulunulabilir.

2. Işıklı Ahşap Tabela Örnekleri

Aydınlatma sistemleri tabela sektöründe son dönemlerde popülerlik kazanmaya başlamıştır. Gece saatlerinde müşterilerin işletmeleri kolayca bulması için geliştirilen ışıklı tabela modelleri çeşitlerinde aydınlatma sistemi tabelanın arkasına yerleştirilir. Tabelanın üzerine yerleştirilen kutu harfler aydınlatıldığında ışıklı tabela tasarımı tamamlanmış olur.

Ahşap materyalden üretilen tabelalar LED ışıkla aydınlatıldığında çarpıcı bir görsel oluşur. Göze hitap eder ve ilgi çeker. Lüks bir görüntü verdiği için işletmenin kalitesini ortaya koyar. Müşteri potansiyelinin artmasını sağlar.

3. Ahşap Yön Tabelası

Yön tabelası insanların herhangi bir yere ulaşmasının zor olduğu ortamlarda yönlendirme amacıyla kullanılmaktadır. Kapalı otopark, hastane ve çok büyük işletmelerde kullanılan yön tabelası mekân dekorasyonunun bir parçasıdır. Dolayısıyla şık ve uyumlu bir tabela modeli oluşturmak önemlidir.

Ahşap yön tabelası belirgin olmalıdır. Bir yere ulaşmak isteyen kişinin istediği noktaya kolayca ulaşabilmesi için anlaşılabilir ve net olması önemlidir. Rengi ve dekoratif özellikleriyle ile mekân dekorasyonunda tamamlayıcı görevi görmelidir.

4. Ahşap Tabelalar| Kütük Tabela

Kütük tabela modelleri daha çok otantik işletmelerde kullanılır. Doğal bir görüntüsü vardır. Eskitme ahşapla yapıldığında muazzam bir görüntüsü olur. Kütük tabelaları dış ve iç mekânlarda kullanmak mümkündür. Seri üretim yönteminin yaygınlaştığı günümüzde kendine has bir stil yaratmak isteyenler için idealdir.

Kütük tabela tasarımları doğaçlama gibi göründüğünden kolay yapılır. Yine de mekânın genel atmosferi ile uyumlu olması önemlidir. Kütük tabelaları vintage, rustik, barok ve klasik mekân dekorasyonlarında kullanmak mümkündür. Bununla birlikte sıra dışı modern bir tasarımda da güçlü bir izlenim verebilir.

Ahşap Tabela Yapımı Nasıl Olur?

Ahşaptan tabela yapılması için ahşap plakalar kullanılır. Lazer kesimle istenilen ölçülere getirilir. Daha sonra belirlenen forma kavuşturulması sağlanır. En az 18 mm’lik ahşap plaka kullanılması önerilir. Lazer yakma ve cnc kazıma işlemi ile tabela plakası üzerinde istenen dekoratif işlemeler veya harfler yapılır.

5 Başlıkta Cephe Tabela Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!Özel tasarım tabelalarda ahşabın el işçiliği ile tasarladığını görmek mümkündür. İşletmenizin biricik olduğunu göstermek istiyorsanız tabelanızı özel olarak tasarlatabilirsiniz. Tabelanın yapımı tamamlandığında vernik sürülerek çürümeye karşı korunması sağlanır. Bu işlem tabelanın kısa sürede eskimesinin önler ve uzun ömürlü olmasını sağlar.

Ahşap Tabela Fiyatları Ne Kadar?

Bina cephelerinde, iç mekânlarda, çatılarda ve çeşitli mekânlarda yer alan tabelaların yapımında kullanılan pek çok malzeme çeşidi vardır. Tabela modellerinin fiyatını belirleyen ilk faktör de tabela yapımında kullanılan materyal olmaktadır. İşlenmesi zor olan malzemeler kullanıldığında fiyat artmaktadır. İşletmeler içinse hem kaliteli hem de ekonomik bir tabela bulmak oldukça önemlidir.

Ahşap, işlenmesi kolay bir malzemedir. Bu nedenle tabela yapım fiyatı çok yüksek değildir. Tabela tasarımında ışıklandırma yapılacaksa fiyat farkı olmaktadır. Ayrıca tabela boyutu da fiyatı üzerinde etkili bir faktördür.