İşletmeniz İçin Tabela Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Kategori: Bilgi Bankası | 0

İşletmeniz İçin Tabela Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Markalaşma, bir işletmenin kimliğinin doğrudan bir yansıması olan etkili bir pazarlama stratejisidir. Ve etkisi göz önüne alındığında firmaya ait olan tabela, mesajı iletmenin ve büyük bir kitleye ulaşmanın en kesin yollarındandır.

Tabela, belirli bir renk temasını, yazı tiplerini, tasarım ve pazarlama mesajını içeren yaratıcı bir üründür. Ve tasarımından kurulumuna kadar, tabela seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur.

Tabela Tercih Edilirken İlk İzlenim Önemlidir

Hizmet verdiğiniz alanda tek siz varsanız, rekabet edebileceğiniz biri olmayacaktır. Ancak sektörünüzde birçok tercih varsa işte o zaman oyunda gaza basmanız gerekir. İş dünyasında başarılı olmak, rakiplerinizden bir adım önde nasıl duracağınızı bilmekle ilgilidir ve bu da gerekli tüm çekimleri yapmanız gerektiği anlamına gelir. Tabelaya gelince, sadece hedef kitleyle rezonansa girmeyen, aynı zamanda işi mümkün olarak en iyi şekilde yansıtan bir tercih yapmanız ilk izleniminizi diğerlerinin önüne geçirecektir.

Bir Temam Var

Tercih ettiğiniz tabela, vermek istediğiniz mesajdan, yazı tiplerine ve renk seçimine kadar her şeyi iyi düşünülmüş bir temaya dayanmalıdır. Tabelayı sadece dikkat çekici kılan bir renk şemasına sahip olması değil, aynı zamanda yazı tiplerinin uygun olması ve mesajı ile hızlı bir okuma ve anlama sağlayan özelliklerine sahip olmasıdır. Bütün bunlar, tabelanın kendisine bakan herkes için kesin bir izlenim bırakmasını sağlayacak faktörlerdir.

Tabela Tercih Edilirken Boyut ve Tasarım Özellikleri

Tabela tercih etmek tamamen ticari marka ve pazarlama ile ilgilidir; bu nedenle, tabelanız doğru bilgileri göndermeli ve doğru izlenimi vermelidir. Bu tür hedeflerin büyüklük ve genel tasarımla ilgisi vardır. Tabela çok büyük veya çok küçükse veya net değilse, anlamsız bir yatırım olacaktır. Boyut yerleşime dayanmalıdır. Örneğin, yavaş bir caddede bir yol kavşağında çıkacak bir işaret küçük olabilir, ancak aynı boyut yoğun bir otoyolun bitişiğindeki bir binaya yerleştirildiğinde işe yaramaz.

Kullanılacak Malzemeler

Materyallere gelince, temel materyal, yazı veya grafik materyalleri ve alt tabakada kullanılan malzemeler olacaktır. Kurumunuzun kimliğine uygun bir tasarımı profesyonel grafiker tarafından çıkartılması ve bu tasarıma uygun bir tabela çeşidi tercih edilmesi sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Tabela Tercih Edilirken Tabela Türü Önemi

İşletmeniz için oluşturmak istediğiniz tabela, şirketin ve endüstrinin kültürünü yansıtmalıdır. Aynı zamanda, birincil amacı üzerinde yani işletmeyi tanıtmak ve pazarlamak için azami görünürlüğü sağlamak olmalıdır. Bu nedenle, yerleştirdiğiniz tabela türü, kullanımından yararlanacak görünürlük seviyesini etkileyecektir. Örneğin, şirketin binasına yerleştirilen bir duvar tabelası, şirket ile işletme arasında net bir bağlantı kurulmasına yardımcı olacaktır.

Tabela Bütçenizi Belirleyin

Tabelaya yatırım yapmak, herhangi bir işletmenin kabul etmesi gereken önemli bir masrafla gelir; maliyetler, ürünün türüne, boyutuna ve tasarımına, kullanılan malzemelere ve diğer değişkenlere bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterir. Bu nedenle, neyin seçileceğine karar vermek, genellikle söz konusu yatırım için ne kadar bütçe ayırdığınıza uygun olduğuna bağlıdır.

 

Doğru yapıldığında getirisi önemli olacak bir yatırım olacağını aklınızda bulundurun, tabelaların yıllarca size hizmet edeceğini de unutmayın. Örneğin, dijital işaretleme seçenekleri, pahalı oldukları için belki de en yaratıcı olanıdır; ancak, bu tür tabelalara yatırım yapmak, tabela açık ve çalışır durumda olduğu sürece birkaç yıla yayılmış bir ödeme planına dayanarak yapılabilir.

İzin ve Kısıtlamalar

Şirketiniz için hangi tabelayı seçeceğinize karar verirken, çoğu şehir ve kasabaların, tabela işletmelerinin kullanabileceği tür ve boyutlarını yöneten düzenlemelere sahip olduğunu unutmayın. Bu nedenle, işletme tabelasını seçmek, izin belgesini onaylamanızı ve yerel belediye veya makamlarca belirlenen kısıtlamalara ve yerel tabela imar kılavuzlarına nasıl gidileceğini bilmenizi gerektiren bir süreç olacaktır.